Královéhradecký krajský institut pro vzdělávání a inovace

Tradiční podzimní geologická exkurze

Číslo kurzu

507101

Termín
26.09.2022 10:00 - 16:00 hodin
Uzávěrka přihlášek

19.09.2022

Kapacita

Volná místa

Místo

Źamberecko a střední část Orlických hor

Navigovat sem

Časová dotace
6 hodin
Určeno
učitelům přírodovědných oborů 2. stupně ZŠ, SŠ a vychovatelům školských zařízení
Lektor

doc. RNDr. Jan Vítek

Akreditace

MSMT-7550/2021-2-367

Garant

Mgr. Markéta Mrázková

mrazkova@kkivi.cz

722569515

Popis Kurzu

Podzimní geologická exkurze zaměřená na geologické a geomorfologické zajímavosti střední části Orlických hor, zejména v údolí Divoké Orlice s přírodní rezervací Zemská brána. Trasa proti toku Divoké Orlice kolem amfibolitových, posléze rulových skal. V prohloubené části údolí mohutná Ledříčkova skála (pověsti o Ledříčkovi - Jánošíkovi Orlických hor), Pašerácká lávka, kde začíná vlastní kaňonovitý úsek Zemské brány. Typická ukázka kombinace epigeneticko-antecedentního údolí. Od mostu na Zemské bráně vystoupíme kolem Orlické chaty nad údolí do lesní partie s pozůstatky někdejšího lámání svrchnokřídového pískovce. Ke Klášterci se vrátíme cestou s výhledem do údolí. Přejezd z Klášterce n. Orl. přes Žamberk. Vrch Žampach (544 m n.m.) významná dominanta Podorlicka a tzv. podorlické permské pánve, výchozy pískovců a slepenců (s vložkami vápenců) permského stáří. Na vrcholku zřícenina hradu, výhled k Orlickým horám. Pod hradním vrchem volně přístupné arboretum, spravované zdejším Domovem pod hradem (zařízení sociální péče). Odjezd přes Žamberk.

Poznámka

Doprava do místa konání individuální, sraz v 9:30 hodin na parkovišti pod kostelem u OÚ v Klášterci nad Orlicí. S sebou přineste vhodné oblečení pro každé počasí a pevnou turistickou obuv.

Pokyny k platbě

Účastnický poplatek ve výši 1 200 Kč bude uhrazen na základě vystavené faktury, která bude zaslána po uskutečnění akce na e-mail školy. V případě jakýchkoliv specifických požadavků na platbu pište na email herman@kkivi.cz.

Mohlo by Vás také zajímat

Biologie, chemie, environmentální výchova, zeměpis, prvouka, vlastivěda, přírodověda

Kód akce: 107205
Termín
09.04.2024
Místo konání
ZOO Dvůr Králové a. s.
Lektor
Mgr. Josef Hotový a kolektiv pracovníků ZOO DK
Časová dotace
6 hodin
1 600 Kč
Volná místa
Detail kurzu